puff-bild fold

Laugh now…

… but one day we we’ll be in charge. En av Banksys mer välkända stenciler. Sjukt bra.

Comments Off 09.03.31 av Arvid

fold

Method man pa G-Unit Radio

Mer hype för Blackout 2!!

(1) 09.03.31 av Knarkspan

puff-bild fold

Bill och bull

Förra veckan släppte Ågren, mer känd som Organism 12, ett nytt mixtape tillsammans med ÖhrisBill och bull! Det finns väldigt få svenska rappare som jag håller lika högt som organismen, och han levererar som vanligt sjukt tunga grejor (om ni inte har kollat in dom förut så finns Versioner vol 1 och 2 på Organismens myspace).

Coppa Bill & Bull på Organismens egen blog, antingen i mixad version eller låt-för-låt.

(3), , , 09.03.31 av Arvid

fold

Dwarfed punk

Brukar ha svårt för såna här, men ok då. Work it. Make it. Do it. Makes us. Harder. Better. Faster. Stronger.

(2) 09.03.31 av Arvid

puff-bild fold

Back up on the Wire

Nej, nu är det dags. Från hjärtat av det Baltimore vi håller så kärt - The Wire, första säsongen, here we go.

(2) 09.03.30 av Arvid

puff-bild fold

Yes man

Igår såg jag den måttligt underhållande Yes Man, med Jim Carrey i huvudrollen. Filmen handlar om en dude som bestämmer sig för att säga ja till allt, vilket i den här filmen såklart betyder allt som ställer till problem för honom. Inte direkt en hjärnskrynklare, men det är väl knappast tanken heller. Anyhow, det var inte själva filmen jag tänkte skriva om – utan såklart soundtracket: musiken kommer nämligen i huvudsak från Eels.

Första gången jag hörde Eels var jag fjorton år gammal. Jag satt och tittade på Sen kväll med Luuk och fick en mindre chock när Mark Everett, det tanigaste lilla popsnöret i världen kommer ut på scen. Sminkad som Gene Simmons. Låten han spelade var Novocaine for the Soul, från debutalbumet Beautiful Freak, och jag var såld redan där.

I takt med tidens tand har har Mark blivit skäggigare och hans musik skitigare, men har jag verkligen svårt att släppa Beautiful Freak. Ska jag vara helt ärlig är nog Daisies of the Galaxy egentligen en bättre skiva, men det var ändå Beautiful Freak som startade det hela och det är den som jag rankar högst i mitt hjärta.

Både Beautiful Freak och Daisies of the Galaxy finns såklart på Spotify.

(2), , , 09.03.30 av Arvid

puff-bild fold

Onesto

Alex Hornest är en av São Paolos mest framstående gatukonstnärer. Han uppträder under ett flertal pseudonymer, vissa påstår uppemot 70 stycken, men det är under Onesto som han blivit mest känd. Klicka vidare för fler av hans bilder.

(1), , , 09.03.30 av Arvid

puff-bild fold

M.I.A versus Radiohead

Många mashups lider oftast av att idén är bättre än själva resultatet. Man blandar hej vilt, högt och lågt och hoppas på det bästa, vilket titt som tätt bara blir ett snett leende från lyssnaren.  Men undantaget som bekräftar regeln är fransmannen ComaR som har korsat den något uttjatade låten Paper Planes av M.I.A. med Radioheads odödliga låt No Surprises och resultatet är en underbart vacker och väl avvägd mashup.

M.I.A. vs. Radiohead – Surprise Paper Planes  (ComaR Mash)

Comments Off, , 09.03.29 av Petter

puff-bild fold

I’m banging screw…

Gårdagen har satt sina spår och livet snurrar långsamt för IOU idag. Strictly couch mode och UGK i högtalarna: the game is cold, but it’s gravy (spotify).

Comments Off, 09.03.29 av Arvid

puff-bild fold

City Lights

Method Man och Redman gör comeback och dom gör det med stil! NY:s finest teamar upp med Bun B och Pimp C (som spökrappar från rappers heaven) och gör en sjukt tung låt – City Lights. Plattan, Blackout 2, kommer enligt uppgift i april, men mer om den då.

Kila nu över till 2dopeboyz och ladda ner låten!

(1), , 09.03.28 av Knarkspan

puff-bild fold

Guilty as charged

Ikväll kommer det nog spelas lite mer hiphop än vanligt. Vi peppar med Gym Class Heroes & Estelle och deras finfina Guilty as Charged.

Comments Off, , 09.03.28 av Arvid